Тэма: Кропка. Адрэзак.

Мэта: пазнаёміць вучняў з кропкай і адрэзкам.

Задачы: садзейнічаць развіццю ўмення адрозніваць прамую, крывую, адрэзак;працягваць работу над замацаваннем вывучаных таблічных

выпадкаў складання і аднімання; замацоўванню ўмення рашаць задачы вывучаных відаў;

ствараць умовы для развівацця лагічнага мыслення;

спрыяць выхоўванню пачуцця ўзаемавыручкі, сяброўства.

Форма ўрока: урок-падарожжа.

Абсталяванне: мультымедыйная прэзентацыя-гульня, карткі, цягнік, аудыёзапіс “Гул цягніка”, карта Краіны Матэматыкі, табліцы, для рэфлексіі – бярозавы гай, пралескі і сонейка.

Ход урока

1.Арганізацыйны момант.

Раз, два, тры

На мяне ты паглядзі,

А цяпер ты глянь на парту,

Ці ўсё на ёй у парадку?

Ручка, кніга ёсць на партах?

Усе гатовы да новых стартаў?

Пачынаем наш урок.

2.Знаёмства з тэмай і задачамі ўрока.

- Сёння незвычайны ўрок. Будзем падарожнічаць па Краіне Матэматыкі. Паглядзіце на карту гэтай краіны. Мы будзем рашаць прыклады, задачы, чарціць адрэзкіі дапамагаць жыхарам Краіны Матэматыкі.

А каб у нас усё добра атрымалася, давайце дружна скажам:

Я веру ў сябе!

Я люблю сябе і ўвесь свет!

У мяне ўсё атрымаецца!

-Пакажыце карткамі які настрой у вас у пачатку ўрока ўрока (вучні паказваюць карткі – смайлікі).

    -Каб цягнік паехаў, трэба купіць білеты. Падыйдзіце да дошкі і запаўніце пустыя вакенцы (дзеці ля дошкі запаўняюць домікі “Склад лікаў 7,8,9,10”)

(пасля запаўнення вакенцаў, дзеці атрымліваюць білеты-сшыткі для замацавання)

     -І так, цягнік наш адпраўляецца ў падарожжа (гул цягніка і дзеці ручкамі і ножкамі паказваюць рух цягніка)


Першая станцыя “Пляцоўка геаметрычных фігур”

Паўтарэнне: прамая, крывая (табліца на дошцы).

Жырафа з другога вагона прынесла для вас вяровачкі. Разгледзьце іх і скажыце чым яны адрозніваюцца (на адной завязаны 2 вузялкі).

Уводзіцца паняцце адрэзак.

Заданне ў падручніку № 1 с.60.

Заданне ў падручніку № 2 с.60

-Малайцы! Адпраўляемся далей. Гук цягніка і дзеці ручкамі і ножкамі паказваюць рух цягніка.


Другая станцыя “Палац  логікі”

Слон з першага вагона прапаноўвае выканаць заданні падручніка № 3, 4, 5 с.60. Задачу № 3 рашаюць разам з настаўнікам.

Табліца “Структура задачы”

Задачу № 4 –самастойна і паказваюць моўчкі картку-адказ. Адзін вучань – на магнітнай дошцы будуе схему задачы.

Задача № 5 – мы павінны дапамагчы купіць білет на цягнік вавёрачцы – скласці задачу.


Гульня на камп’ютары “Дапамыжы ваверачцы”

 

-Якая пара года да нас прыйшла? Давайце адпачнём на палянцы.

Фізкультхвілінка для вачэй “Вясна ідзе”

 

Адпачнулі і ў шлях. Гул цягніка і дзеці ручкамі і ножкамі паказваюць рух цягніка.


Трэцяя станцыя “Уладанне плюса і мінуса”

Шымпанзэ просіць нас ёй дапамагчы выканаць заданніі № 6 і 7 на с.61.

№ 6 – па адным прыкладу.

№ 7 – настаўнік чытае прыклад – дзеці паказваюць адказ-картку.

-Малайцы! Дапамаглі шымпанзэ(слова шымпанзэ дзеці чытаюць на стэндзе – стараемся запомніць як правільна пішацца гэта слова). Адпраўляемся далей. Гук цягніка і дзеці ручкамі і ножкамі паказваюць рух цягніка.


Чацвертая станцыя “Горад лікаў”

-Каб увайсці ў вароты горада, трэба выканаць заданні ў білетах – сшытках № 1,2,3,4. Настаўнік дае кароткі каментарый да заданняў.

Самастойная работа вучняў – заданні для замацавання.

Настаўнік правярае заданні № 1,2,3 ў час, калі дзеці іх выконваюць.

Праверка задання № 4 – 2 адрэзкі.


Падвядзенне вынікаў урока.

 -Малайцы! Усе добра справіліся з заданнямі. Дапамаглі ўсім, хто прасіў дапамогі. Трэба заўседы дапамагаць адзін аднаму.

     -Наша падарожжа падыходзіць к канцу. Усім вялікі дзякуй за дапамогу.

-З якім новым тэрмінам мы пазнаёміліся? Адрэзак.

-Што такое адрэзак?

-Пакажыце карткамі які настрой у вас на прыканцы ўрока.

-За добрую працу я вам даю першыя кветкі вясны - пралескі. Пасадзіце іх на палянцы ў бярозавым гаі. А калі вам не спадабалася падарожнічаць, то кветку забярыце сабе.


Приложения

Приложение №1 (Скачать).

Приложение №2 (Скачать).


ДАННЫЙ САЙТ БЫЛ СОЗДАН, ИСПОЛЬЗУЯ